Skip to content Skip to footer
80808080
KURULUŞ TARİHİ
KULEKON

Marka Hikayesi

Arnikon’un kuruluşundan yıllar evveline dayanan Kulevinç’in hayali, Kulekon'un yükselişiyle gerçeğe dönüşmeye başladı. 2000'lerin ilk yıllarında Arnikon'un kurucuları henüz öğrenciyken, içlerinde büyüyüp kule gibi yükselen bir vinç üretme heyecanı vardı. Ancak o dönemde, böyle bir girişim için çok genç ve tecrübesizdiler ve ayrıca finansal kaynak sıkıntısı yaşıyorlardı. Ar-Ge çalışmaları yaygın değildi ve her araştırma gerçekten maliyetliydi. Kule vinç projesini geliştirebilmek için mühendislik bilgisinin yanı sıra teknik bir donanım da gerekiyordu.

Çalışma hayatlarına devam ederken, Kulekon'a yönelik ilk resmi girişimlerini Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı'na yaptıkları proje başvurusuyla gerçekleştirdiler. Ancak tecrübesizlikleri nedeniyle projeyi uygun metodolojide yazamadıkları için olumlu bir yanıt alamadılar.

2014 yılında ARNİKON kuruldu. Geceli gündüzlü çalışarak firmalarını büyüttüler ve adlarını Türkiye'de duyurmaya başladılar. Tam da o dönemde ARNİKON Mühendislik, 2014 yılı genç girişimcilik ödülüne layık görüldü ve dönemin Sanayi Bakanı Sayın Fikri Işık ve KOSGEB Genel Müdürü Sayın Recep Biçer'in ellerinden ödülü ARNİKON Genel Müdürü Bayram Ayçiçek aldı. ARNİKON, 5 sene içinde marka değerini artırdı. Teknik kapasitelerini genişletirken, yaptıkları AR-GE çalışmalarıyla yeni patentler aldılar ve sektöre değer katacak modelleri peş peşe üretmeye başladılar. Aynı zamanda ticari olarak da önemli gelişmeler kaydediliyordu. Öyle ki ARNİKON, 2020 yılında sektörün en fazla ihracat yapan 4. markası oldu. Kule vinç projesini hayata geçirmek için tam zamanı gelmişti. KOSGEB, Kule vinç projesine tam puan verdi ve böylece 2019 yılında Ar-Ge çalışmalarına devlet desteğiyle başlandı.

Konya Inno Park ve Doç. Dr. Mustafa Tınkır'ın da desteğiyle, ilk Kule vinç 2021 yılında üretildi. Kulekon için uluslararası patent alındı ve marka Türk Patent Enstitüsü'ne tescil ettirildi.

Ülkemiz ve insanlık adına geleceğin teknolojisini üretme vizyonuyla yola çıkan ARNİKON, Devlet-Akademi-Sanayi iş birliğini tam olarak ortaya koyan bir örnek oldu.

"Asansör boşluğunda yükselen bir vinç" ve "Anadolu'nun Kulesi" deyince akıllara gelecek tek şey artık Kulekon ve Türkiye'de hatta dünyada eşi benzeri bulunmayan bir projeydi. Kompakt bir Kule vinç üretmeyi başaran yerli bir firmanın varlığı, akademi ve siyaset dünyasının da dikkatinden kaçmadı. Pandemi'nin zorlu koşullarına rağmen Kulekon hayali gerçekleştirildi.

Kulekon, 2022 yılının son aylarında sektörün yeni, akıllı ve hızlı çocuğu olarak karşınıza çıkmaya hazırlanıyor. ARNİKON her zaman üretmeye ve yeni ürünler ortaya çıkarmaya devam edecek, Türkiye'yi sektörde ve dünya pazarında önemli bir konuma taşımak için çalışacak.

KULEKON

En iyi üretim çözümlerini sunuyoruz

İnşaat sektöründe liderlik eden bir ekip olarak, en son teknolojileri kullanarak yenilikçi üretim çözümleri sunmaktayız. Müşterilerimize özelleştirilmiş ve yüksek kaliteli ürünler sunarak, onların ihtiyaçlarını karşılamayı ve beklentilerini aşmayı amaçlıyoruz.

Kalite
90%
Mühendislik
99%
AR-GE
99%

Bir ARNİKON Markası

Bir ARNİKON Markası

İletişim

Büyükkayacık OSB Mah. 3. Organize Sanayi Bölgesi 15. Sokak No:9 42160 Selçuklu / KONYA – TÜRKİYE

Haber Grubumuza Üye Olun

© KULEKON 2024. Tüm Hakları Saklıdır